Palnosų bibliotekoje paminėta Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena

2018-05-11

Senų knygų paroda

Gegužės 9-osios pavakarę palnosiškiai rinkosi bibliotekoje, kur vyko teminis vakaras ,,O šventas lietuviškas žodi“, skirtas Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai. Renginio svečiai – tirkšliškiai Alma ir Vaclovas Krapauskai.

Bibliotekininkė Virginija Momgaudienė papasakojo apie lietuviškos spaudos draudimo laikotarpį. Pasakojimą  lietuvių poetų eilėmis apie gimtąją kalbą, knygą papildė skaitovės moksleivės Miglė Mokusaitė ir Viktorija Jaraminaitė, o eiles keitė V. Krapausko armonikos melodijos.

Paskui kalbėta apie knygų spausdinimą po spaudos panaikinimo, dažną slapyvardžių vartojimą, vaizdžiais pasakojimais, anekdotais palygintos lietuvių tarmės. A. Krapauskienė  deklamavo tarmiškas savo kūrybos eiles. Iš Žemaitės apsakymo ,,Marti“ apie jaunąjį Vingių Joną žemaitiškai paskaitė  palnosiškė literatė Birutė Marčiauskienė.  Taip pat  buvo spėliojama, ką reiškė seniau gana dažnai vartoti žodžiai ir posakiai, kurie dabar nebevartojami. Skambėjo visų renginio dalyvių atliekamos lietuvių liaudies dainos, V. Krapauskui pritariant armonika.

Renginys privertė visus jo dalyvius susimąstyti, kaip svarbu daugiatautėje Europoje išsaugoti savo kalbą ateities kartoms tokią, kuri skambėjo močiučių lopšinėse, bočių pasakose ar lietuvių liaudies dainose,  Antano Vienuolio legendose ar Justino Marcinkevičiaus lyrikoje.

 

Virginija Momgaudienė,
Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Palnosų filialo vyresnioji bibliotekininkė

Paveiksliukas