Edukacinis–pažintinis užsiėmimas Stankų kalvėje

2018-05-14

Stankų kalvės-studijos vėliava

Įgyvendindama Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje finansuojamą projektą „Jaunime, kurdamas ateitį, brangink praeitį“, Mažeikių rajono savivaldybės viešoji biblioteka organizavo edukacinį–pažintinį užsiėmimą apie kalvystę. Netradicine veikla siekta supažindinti su vienu senoviškiausiu ir gilias tradicijas turinčiu amatu Lietuvoje.

Gegužės 10-osios popietę Sodų pagrindinės mokyklos 7–8 klasių moksleiviai kartu su mokytoja Ona Kesminiene bei karjeros specialiste Jurgita Montrimiene rinkosi į Stankų kalvę-studiją, įrengtą Mažeikiuose 1999 m. Lankytojus svetingai pasitiko kalviai Mindaugas ir Martynas Stankai. Jų tėvas Algirdas žinomas kaip vienas žymiausių Lietuvos ir Rytų Europos kalvystės mohikanų. Jis pirmasis perprato ir atgaivino Damasko plieno gaminimo technologiją, kurios subtilybių kalant kalavijus mokė kitų šalių kalvius bei du savo sūnus. Mindaugas Stankus – metalo struktūros ir raštų žinovas – mokiniams rodė padarytų darbų katalogą ir pasakojo apie kalvystės meną. Paaiškino, jog žodžio „kalavijas“ reikšmė – tai kaltų vijų plienas. Abu kalviai mielai dalijasi sukaupta patirtimi ir žiniomis, moko jaunimą perprasti kalvystės meno paslapčių.

Edukacinį–pažintinį užsiėmimą vedė Martynas Stankus, kuris dirba rekonstrukcijos srityje ir labiau gilinasi į technologinę gamybos pusę. Auksarankis kalvis yra eksperimentinės archeologijos klubo „Pajauta“ narys, bendrauja su archeologais, gilinasi į senovinių ginklų istoriją ir jų atkūrimo subtilybes. Pirmiausiai moksleiviai buvo supažindinti su viena iš kalvystės šakų – lietuvių ginklakalystės dirbiniais: vėduokliniais kirviais, kardais, gluosnio formos peiliais, ieties smaigaliais. Lankytojai galėjo eksponatus pakilnoti ir įsitikinti kaltų ginklų sunkumu, nes kardas be rankenos sveria net 15 kilogramų. Su dideliu smalsumu moksleiviai žiūrinėjo ir balų rūdos gabalą, iš kurios anksčiau buvo lydoma geležis.

Martynas Stankus pakvietė moksleivius arčiau anglimi kūrenamo žaizdro, kuriame liepsnojanti ugnis visus tarsi magiškai pakerėjo. Menininkas parodė pagrindinius kalvio įrankius: priekalą, įvairios formos ir dydžio žnyples, reples, plaktukus, kūjus, pleištus, dildes... Jų čia nesuskaičiuojama galybė, tačiau kiekvienas patalpoje turi savo vietą. Moksleiviai galėjo pakelti ir kalvio kūjį, kuris sveria apie 8 kilogramus. Martynas Stankus parodė, kaip veikia pneumatinis kūjis, kurio pagalba apdirbamas metalas.

Kalvystės amato žinovas edukacinio–pažintinio užsiėmimo dalyviams matant kalė dar viduramžiais naudotą įrankį ugniai įdegti – geležinį skiltuvą. Vėliau pademonstravo, kaip skeliant skiltuvu į titnagą išgaunamos kibirkštys, kuriomis nesudėtinga uždegti tokias degias medžiagas kaip medžių žievių plaušą, pakulas, sausą žolę ar anglinę medvilnę. Tuo galėjo įsitikinti ir užsiėmimo dalyviai, kurie tai bandė padaryti praktiškai.

Edukacinio užsiėmimo pabaigoje dalyviams buvo įteikti leidiniai apie Europos Sąjungą, Sodų pagrindinės mokyklos bibliotekai perduota įvairių brošiūrų bei informacinių leidinių apie ES ir kultūros paveldą.

 

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos bibliografės Dalia Alseikienė, Janina Dambrauskaitė

Paveiksliukas